Małżeństwo
Narzeczeni muszą wcześniej ukończyć katechizację przedmałżeńską.
Zamiar zawarcia małżeństwa zgłaszamy na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu w godzinach pracy kancelarii parafialnej, lub po uprzednim umówieniu się. Jest to wystarczający czas na wygłoszenie zapowiedzi, udział w dniu skupienia dla narzeczonych, oraz drugie spotkanie w kancelarii.
Narzeczeni zgłaszają się także do USC, aby otrzymać odpowiednie dokumenty do zawarcia ślubu konkordatowego, albowiem ślub kościelny jest także zanotowany w USC i dopiero wtedy pociąga za sobą skutki cywilno – prawne.
Narzeczeni, dwukrotnie przystępują do Spowiedzi św. Pierwsza z tych spowiedzi powinna być spowiedzią generalną z całego życia wkrótce po wizycie w kancelarii. Drugą spowiedź najlepiej odprawić na kilka dni przed planowanym ślubem.
Świadkowie ślubu muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami. Wykluczone jest ich niemoralne życie, albo życie w konkubinacie, lub związku niesakramentalnym. Świadkowie powinni również przystąpić do Komunii św.
Przyjęcia weselne starajmy się urządzać raczej skromnie. W końcu nie to jest najważniejsze. Małżonkom, którzy urządzają wesele bez alkoholu ks. Biskup udziela specjalnego błogosławieństwa.
Pamiętajmy o rocznicach ślubu. Starajmy się przeżyć w sposób religijny (Spowiedź, Msza św., i Komunia św.)
Do kancelarii parafialnej na rozmowy przedmałżeńskie należy przynieś:
I spotkanie w kancelarii parafialnej – trzy miesiące przed planowaną datą ślubu
- Dowody osobiste
- Świadectwa chrztu – ważne sześć miesięcy
- Świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego
II spotkanie w kancelarii parafialnej – nie później niż dwa tygodnie przed datą ślubu
- Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach
- Zaświadczenie z poradni rodzinnej
- Zaświadczenia z USC (trzy egzemplarze)
- Nazwiska świadków i dokładne adresy
- Kartki od Spowiedzi ( w dniu ślubu)
Kodeks Prawa Kanonicznego:
- Kan. 1055 –
- § 1. Małżeńskie przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury do dobra małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
- § 2. Z tej racji między ochrzczonymi nie może istnieć ważna umowa małżeńska, która tym samym nie byłaby sakramentem.
- Kan. 1065 –
- § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
- § 2. Aby przyjąć owocnie sakrament małżeństwa, usilnie zaleca się, ażeby nupturienci przystąpili do sakramentu pokuty i Najświętszej Eucharystii.
- Kan. 1066 – Przed zawarciem małżeństwa należy się upewnić, że nic nie stoi na przeszkodzie do jego ważnego i godziwego zawarcia.